Divadelní léto pod plzeňským nebem

Podstatou festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem je každý rok vznik původní divadelní inscenace, jejíž přirozenou scenérií se stává některé z kouzelných zákoutí centra města Plzně. V průběhu července bývá odehrána premiéra a 10 - 13 repríz nové inscenace, dále pak několik repríz inscenace z roku předcházejícího.

Od roku 2014 má Divadelní léto i vedlejší program, v němž představujeme našim divákům další typy jevištního umění, které je málokdy k vidění pod širým nebem, jako je např. pohybové divadlo, tanec, improvizace, slam poetry, nový cirkus apod. V roce 2017 jsme otevřeli příměstský divadelní tábor pro děti od 9 do 15 let.

Na jevišti DL se pravidelně potkávají plzeňští herci všech souborů Divadla Josefa Kajetána Tyla a Divadla Alfa s pražskými či mimopražskými hereckými hvězdami, známými z televizních obrazovek či filmového plátna. Patronem projektu je Jan Přeučil. V inscenacích Divadelního léta si doposud zahráli např. Martin Zahálka, Jan Zadražil, Martin Hofmann, Pavel Kikinčuk, Kristýna Leichtová, Viktor Limr, Radek Valenta, Roman Zach, Pavel Batěk, Kamil Halbich, Michal Dlouhý, Ondřej Rychlý, Martin Písařík, Miloslav Tichý, Eva Elsnerová, Diana Toniková nebo Milana Šteindler.

Za 15 let existence má festival za sebou vznik inscenací nejlepší světové dramatiky: Moliérova Dona Juana, Gogolova Revizora, Shakespearovu Marnou lásky snahu, Gozziho Krále jelenem, Dumasovy Mušketýry, Goldoniho Lháře, Prokletí rodu Baskervillů aneb pozor zlý pes!, které je inspirováno románem Pes Baskervillský autora A.C. Doyla, Cervanesova Dona Quijota. Drábkovy Akvabely, Rostandova Cyrana, Tylova Švandu dudáka, Shakespearova Romea a Julii a POdivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho předního českého dramatika Ladislava Smočka. V roce 2015 vznikla v rámci vedlejšího programu i premiérová inscenace Nos. V roce 2020 se uskutečnil rezidenční pobyt studentů DAMU, díky ktrému vznikla inscenace Poslední zrnko písku, v roce 2021 rezidenční pobyt studentů HAMU, ktreý vyústil v premiérovou inscenaci s názvem Slyšíš mě?, a v roce 2022 zahájila Divadelní léto inscenace Pláž studentů KALD DAMU.

DL má za stálou diváckou základnu, která v uplynulých letech překročila hranici 9 000! Přibližně stejný počet máme i fanoušků na fb.

V rámci Divadelního léta dáváme šanci široké skupině kulturních fandů především z řad studentů možnost přímo se účastnit prací na vzniku představení. Studenti se mohou učit produkční práci, producentské činnosti, nahlédnout do dramaturgie, režie, podílet se na propagační činnosti, foto nebo video-dokumentaci představení, grafice, podílet se na technickém zajištění představení, zvukařské nebo osvětlovačské práci, nahlédnout do práce scénografa nebo kostýmních návrhářů, věnovat se divadelní kritice atd. Studenti obvykle začínají na Divadelním létě jako brigádníci – pořadatelé či pomocný technický personál, postupem času přecházejí na další pozice v týmu, studují... Divadelním létem prošlo již několik produkčních i herců, kteří se nyní svému oboru věnují profesionálně.

 

Více na www.divadelnileto.cz

Divadelníléto na Facebooku

Fotogalerie