Řemesla nás baví

V lednu 2013 zahájilo PaNaMo projekt ŘEMESLA NÁS BAVÍ - zvyšování zájmu žáků základních škol o řemesla prostřednictvím praktických činností a multimedií.

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.18/02.0028
Tento projekt je spolufinancován Evropských sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Projekt je primárně určen žákům šestých a sedmých tříd základních škol. Do projektu se přihlásilo sedm Základních škol z Karlovarského kraje: Základní škola a mateřská škola Bečov nad Teplou, Základní škola v Teplé, Základní škola Toužim, Základní škola Úšovice, Základní škola Josefa Václava Myslbeka Ostrov, Základní škola Ostrov a Základní škola Kraslice. Celkové množství žáků se pohybuje kolem 500.

Metodici projektu zvolili devět řemesel: brašnář, zedník, keramik, kovář, kadeřník, kuchař, elekrikář, truhlář a krejčí. Ke každému z nich vznikla písnička, vytvořila autorská dvojice Dubnička - Lahoda a kterou nazpívali profesionální herci či zpěváci, jako např. Jitka Molavcová, Tomáš Hanák, Martin Stránský, Martin Hofmann, Roman Vojtek, Martin Pošta a duo Dubnička&Lahoda.

„Pamatuj! Měj vždy čisté a ostré nářadí! Jen tak dokážeš dobrou práci! Podle vzhledu tvého nářadí posoudí každý tvé vlastnosti a schopnosti! Ze správně provedené práce budeš mít i ty radost!

A radost při nahrávání písničky jsem měla i já a autoři písně o brašnáři. Kéž by se ta radost přenesla na všechny posluchače ...." vyjádřila se k projektu Řemesla nás baví Jitka Molavcová.

Součástí připraveného CD je booklet s odbornými informacemi i zajímavostmi. Žáci (ale i jejich učitelé) budou mít možnost se s vybraným řemeslem nejen teoreticky seznámit např. prostřednictvím e-learningových kursů, vedených na webových stránkách projektu, ale pod vedením profesionálních řemeslníků si ho sami prakticky vyzkoušet. A navíc přitom proniknout i do techniky animace a natočit na vybranou písničku vlastní animovaný videoklip...

Praktická část projektu probíhala od října 2013 do listopadu 2014 přímo ve školách a dále pak v umělecké dílně v Partolticích u Nepomuka. V rámci projetu vzniklo 72 videoklipů, všechny jsou k vidění na www.remeslanasbavi.cz. Projekt byl formálně ukončen soutěží videoklipů a jejich přehlídkou v kinosále kulturního domu v Ostrově.
Protože jsme zaznamenali značný zájem z řad dalších škol z Karlovarského i Plzeňského kraje, pokusíme se v budoucnosti otevřít další kolo projektu.

Více informací na www.remeslanasbavi.cz

 

remesla logo