Trash? Fresh!

V režii PaNaMo se v březnu 2023 uskutečnily v prostorách Moving Station workshop pro školy na téma upcyklace a DIY

„Na každého Evropana připadne ročně 5 tun odpadu, jen necelých 40% se recykluje" Vypadá to, že nás odpadky brzy zavalí. Dokážeme z nich sami něco vyrobit?

Dávno víme, že recyklace odpadu nestačí – je třeba jej redukovat. V průběhu se workshopů se zaměřujeme na možnosti opětovného využití materiálu, který bychom běžně chápali jako odpad. Pro nás se však stává cennou surovinou. Účastníci si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je, stát se designérem, tvůrcem, a především zodpovědným spotřebitelem.

Lektorky programuMartina Dobiášová a Masha Černíková jsou zároveň divadelními tvůrkyněmi. Výukový programTRASH? FRESH! navazuje na jejich uměleckou práci a je postaven na bezprostředním zážitku a akci.

„Věříme, že trvalá změna přichází pouze změnou myšlení a postojů. V širším měřítku program ukazuje, jak dopad takové akce – jako je přijetí zodpovědnosti za vlastní budoucnost – roste, pokud tak začne jednat celá skupina."

Partnerem programu jeNadační fond Zelený poklad.

Průběh workshopu

  • zábavnou formou probereme základní problematiku nakládání s odpady, především pojmy jako předcházení vzniku odpadu (redukce), opětovné využití, recyklace, udržitelnost, obnovitelné zdroje apod.
  • účastníkům nabídneme odpadky - textil, tiskoviny, elektroniku, obaly a další předměty, které by za běžných okolností putovaly do odpadu, nám však poslouží jako výchozí suroviny pro vznik nového originálního produktu
  • připomeneme postupy jako upcyklace nebo DIY („udělej si sám"), inspirujeme se v tradičních výtvarných postupech, ale i u oblíbených influencerů na sociálních sítích
  • účastníci se rozdělí na skupiny, podle zájmu (designéři, vynálezci, propagátoři, tvůrci...) a sami navrhnou možné využití materiálu, design nového výrobku, jeho využití, výrobní postup, ale i propagaci, obal apod.
  • společně vytvoříme originální neopakovatelný výrobek

Na závěr se 17. 4. uskutečnil v Moving Station zážitkový workshop TRASH? FRESH! pro veřejnost, který byl součástí slavnostního zahájení Ozvěn Ekofilmu v Plzni 2023.